MIESZKANIA, NIE FASADY

Od lat 5 Wrocław nie wybudował ani jednego mieszkania, zostawiając całą politykę mieszkaniową w rękach deweloperów. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której zaspokojenie podstawowej potrzeby, jaką jest mieszkanie, staje się powoli luksusem dostępnym dla nielicznych. W Polsce tylko 30% rodzin stać na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Obecna sytuacja dotyka zwłaszcza osoby młode, które latami odkładają pieniądze na kredyt próbując pogodzić to z wysokimi opłatami za wynajem. Zasadnym powstaje pytanie: gdzie będą mieszkały wrocławianki i wrocławianie?

Przede wszystkim musimy zadbać o nasz wspólny, już istniejący majątek. Policzmy i wyremontujmy pustostany i przeznaczmy je na mieszkania dla osób mniej majętnych. Zamiast pozbywać się zasobu komunalnego, zadbajmy o niego – postawmy na sprawne i kompleksowe remonty budynków. Sprawmy, by miasto stało się ważnym graczem na rynku nieruchomości.

 • Miasto buduje mieszkania: co najmniej 500 w ciągu 5-letniej kadencji
  Mieszkania socjalne, komunalne, TBS-y (finansowane z EBI, BGK plus wkład własny, partnerstwo publiczno-prywatne); 
  W latach 2007-2017 Wrocław wybudował zaledwie 410 mieszkań komunalnych, co uplasowało go między Radomiem a Siedlcami. Niewielki Toruń wybudował ich w tym czasie 2 x więcej!
 • Mieszkania wspomagane jako rozwiązanie problemów społecznych
  Oddanie do użytku 50 mieszkań wspomaganych (z opieką dla osób starszych/niesamodzielnych) w trakcie 5-letniej kadencji.
 • Rewitalizacja kamienic – 50 rocznie (250 w trakcie kadencji)
  Nie tylko fasady, ale również wnętrza budynków, w tym termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła.
 • Lepsze zarządzanie dotychczasowym majątkiem
  Inwentaryzacja pustostanów i oddanie ich nowym najemcom do remontu lub sprzedaż w ramach przetargu i zainwestowanie uzyskanych środków np. w wykup mieszkań na rynku wtórnym w celu wcielenia ich do zasobu komunalnego, a w przypadku całych budynków – oddanie ich do remontu spółce TBS lub sprzedaż w ramach przetargu i przeznaczenie zarobionych środków na budowę nowych mieszkań komunalnych.
 • Umowy z inwestorami
  W zamian za rabat w zakupie działek od gminy, bądź w zamian za zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, oddanie części mieszkań w zasób komunalny. W ten sposób miasto powiększa swój zasób, może proponować zamiany i dostosowywać metraże do wielkości rodzin – obecnie nie ma żadnego pola manewru.
 • Zakończenie polityki wyprzedawania lokali usługowych, lokale dla lokalnych przedsiębiorczyń i przedsiębiorców
  Miasto prowadzi świadomą gospodarkę lokalami: wynajmuje je na usługi lub handel, których brakuje w okolicy; udziela rabatów za samodzielne wyremontowanie lokalu i za preferowane działalności: najemca może dostać dopłatę za remont do 30 tys. złotych, którą będzie spłacał w czynszu, bądź opłaci remont sam, w zamian dostanie rabat w czynszu do wysokości 50% kosztów remontu.